Custom Cycle Coaching Request Call 

+44 (0) 789 078 2329

Results

Race Results

A selection of results obtained while being coached by Custom Cycle Coaching
 Jozef Metelka
  • 7 time Paracycling World Champion on road and track

  • Gold medallist in the 2020 Tokyo Paralympics in pursuit, 2nd in the kilometre track TT and road TT

  • Gold medallist in the 2016 Rio Paralympics in pursuit and road TT, 2nd in the kilometre track TT

  • 3 time Paracycling World Cup winner on road

  • 14th UCI track World Cup Glasgow 2016

  • 4th Slovakian TT championship 2015 behind Peter Sagan

Dan Bigham
  • 8 time national champion on track and TT

  • 3rd UCI World Mixed Relay Team Time Trial Championship 2019

  • GB Selection for the 2018 World Track Championship and England selection for the 2018 Commonwealth Games

  • 3rd Beaumont Trophy 2016 (UCI 1.2)

  • 5th National TT Championship 2019

  • 14th National road race Championship 2018

  • 14th Stage one Tour De Yorkshire 2019 (UCI 2.HC)

Crystal Lane
  • Paracycling World Pursuit champion 2018

  • Silver medallist in the 2020 Tokyo Paralympics in the 3km pursuit, road TT and road race events

  • 2nd Paracycling road TT championship and 3rd road race 2018

  • 1st Belgian round of the Paracycling World Cup in road and TT 2018

  • 1st Dutch round of the Paracycling World Cup in TT 2018

Stephen Bradbury
  • 1st GP Rennes Liberte 2018

  • 15th stage 2 Tour De Yorkshire 2019 (UCI 2.HC)

  • KOM Sante Tour 2019 (UCI 2.1)

  • 4th, stage 2 Tour of South Bohemia 2018 (UCI 2.2) 

  • 6th Stage 5 Tour de Loir et Cher 2019 (UCI 2.2)

  • 9th GP La Somme 2021 (UCI 1.2)

  • 2nd National Derny championship 2018 (3rd in 2017)

  • Several wins and podium places in the UK, France and Belgium

  • Professional rider for a Continental team in 2019, 2020 and 2021

Mikey Mottram
  • Many elite wins in the UK

  • 7th round 3 Tour Series 2018

  • Professional rider for a Continental team in 2019 and 2020

  • 9th British Gravel National Championships 2021

Vittoria Bussi
  • Hour record holder (48.027km)

  • 2nd Italian National TT Championship 2018

Ollie Hucks
  • Winner Victor Berlemont Trophy 2021

  • 8th CTT National 10mile TT Championship 2021

Dom Jelfs
  • Stage win Tour of Bulgaria (UCI 2.2)

  • 7th place Irish National Road Race Championship

  • Four top 10s in Belgium including 2nd at Woensdrecht kermesse

  • Selection to the Irish national team for several Espoir World Cup races

  • Selection to the John Ibbotson fund to race in France

  • Selection to Madison Genesis UCI Continental team

Ben Sumner
  • GB team selection for the Dalby Forest World Cup, final position 27th

  • 3rd overall British National MTB series (Junior)

  • 3rd British MTB Championships (Junior)

  • Winner of the Southern MTB series and Championships

  • Eight other race wins!

Jack Kirk
  • 1st British Derny paced Championships

  • 9th and 1st Espoir (White Jersey) Stage one Tour of Bulgaria (UCI 2.2)

  • 25th place British road race championship

  • One win, six podiums and two sprint jersey classifications in races in France

  • Numerous top 10 places in Elite National category races in France

  • Selection to the John Ibbotson fund to race in France

Josh Francis
  • First place in Bruiel le Sec (France)

  • 3rd Irish National Sprint Championships (Youth)

  • 2nd Provincial Scratch Championships (Youth)

  • 4th Irish National Time Trial Championships (Youth)

  • 3rd Youth Cape Argus Tour (South Africa)

  • 3 Bronze and 2 Silver medals Kwa Zulu Natal track championships

  • 2nd place Kwa Zulu Natal road race championship

Clare Leaver
  • Three second places in GB women's series races

  • Numerous race wins including stages in the Tour ta Malta

  • 3rd overall Tour ta Malta

Sian Cahill
  • 6th overall Tour ta Malta

Paul James
  • 2nd National Sprint Triathlon Championships (35-39 age group)

  • 2nd National Standard distance Triathlon Championships (35-39 age group)

  • 3rd European Sprint Triathlon Championships (35-39 age group)

  • 1st USN Triathlon

  • 2nd Reading Triathlon

  • 3rd Thame Triathlon

Chris Quin
  • 2nd place TLI national road race championship

Oxford University Officer Training Corps
  • 1st Varsity Triple Crown Challenge

Joe Baker

  • 8th British National Hill Climb Championship 2020

Tom Heal

  • Winner Jock Wadley Road Race 2020